Tagasi    


“LÕHNATU TÄRPENTIN” EI OLE TÄRPENTIN, VAID SÜSINIKU JA VESINIKU SEGU!

“Lõhnata tärpentini” kohta natuke infot!

Tärpentin on klassikalises mõistes männivaigust valmistatud destilleerimise teel.

“Lõhnata tärpentini” nimi on eksitav, nagu oleks tal need samad klassikalised loodusest saadud omadused, aga lõhn on suudetud ära võtta. Tegelikult on tegemist süsiniku ja vesiniku seguga ja tegemist on naftatootega. Me võime muidugi küsida eneselt, et kui mürgine on mürgine. Kui aga esitame küsimuse, et kas naftatoode on mürgisem, kui männivaigust saadud toode, siis on ilmselt vastus ühene. Kuna mul on palju kolleege ja õpilasi, siis ma näen igapäevaselt, et kiputakse mitte teadlikult tavalist tärpentini asendama “lõhnata tärpentiniga”, vaid seda tehakse teadmatusest. Loodan, et kaupmehed teeksid õieti, kui toote juures oleks selgitav tekst.

Toon näitena ühe Soome suure tarnija!

www.tempera.com kodulehelt tõlge oleks järgmine:

Tõlge: LÕHNATA TÄRPENTIN – Süsivesiniku segu, mis ei sisalda aromaatseid aineid. See aine ei ole tärpentin, kuigi selle kauba nimi on “lõhnatu tärpentin”. Kasutatakse õlivärvi tööriistade puhastamiseks. Tuleohtlik! Pudeli suurus: 500 ml, liitrit.

http://www.tempera.com/shop/contents/fi/p65.html

Ma vestlesin telefoni teel ka www.kemetrv.ee firmast ühe keemikuga, kes kinnitas, et “Lõhnata tärpentin” ei ole tärpentin vaid on süsiniku ja vesiniku segu. Kui aega saan, siis võin selle teema veelkord käsile võtta ja mõne keemikuga vestelda ning infot avalikumalt esile tuua!

 

“LÕHNATU TÄRPENTIN” ON NAFTATOODE, NIMI ON EKSITAV JA TEGEMIST ON VÄGA MÜRGISE KEEMIAGA!

Miks ma sellest kirjutama hakkasin? Arvasin, et minu jaoks sai see teema juba kümme aastat tagasi selgeks, kui ma  seda G-Galeriist osta tahtsin, siis ütles müüja seda mulle ulatades vaikse häälega: “Ise teate, aga see on vähki tekitav, see ei ole tegelikult tärpentin!” Täna näen ma, et üliõpilased saabuvad sellega ikkagi tundidesse! Tal on erinevaid nimesid: HAJUTON TÄRPATTI, HAJUTON OHENNIN, KUNSTNIKU TÄRPENTIN JNE. “Lõhnatu tärpentin” võib olla välitingimustes kinnastes värviste vahendite pesemiseks sobilik, mitte aga toas, ateljees, kooli klassis. Praegune olukord jätab mulje teadmatusest: ei lõhna, järelikult on ohutu! Aastate jooksul on silt läinud rohelist värvi, nagu oleks tegemist väga sõbraliku tootega; on ilmunud sõnad “Kunstniku tärpentin” jne.

LÕHNATA TÄRPENTIN ON VÄGA MÜRGINE!


MILLIST TÄRPENTINI SIIS KASUTADA?

Apelsini tärpentin.

Apelsini tärpentin on kõige puhtam Eesti turul saadaolev tärpentin, mida kunstnikud kasutavad.

Seda soovitas mulle Eesti Kunstimuuseumi maalikonservaator Alar Nurkse.

Alar Nurkse teeb praegu ka selle kohast peenemat uurimustööd-teaduslikku artiklit, mis on seotud tärpentinide kvaliteedi, lenduvuse ja allergiate teemaga. Kui tekkib rohkem küsimusi, siis: Alar nurkse tel 56902904, alar.nurkse@gmail.com.

Tavaliselt kasutatakse seda puidu immutamisel, on kange, kiiresti kuivav, lõhn on meeldivam, kuid veidi intensiivsema lõhnaga, kui männitärpentin. Apelsini lõhn on looduslik ja tugev, kellele meeldib, sellel on hea meel. Kellele aga ei meeldi, see ei saa seda kasutada. Olen seda ise mitu aastat juba kasutanud pintslipesuks. Kuna ta on kokkuvõttes odavam, kui Painting Medium – maalimisõli, siis kasutatakse seda ka maalimisel.

Apelsini tärpentini saadakse apelsini koortest, toode ei sisalda kunstlikke lisaaineid. Loodusliku tootena laguneb tärpentin looduses maapinnas olevate mikroorganismide kaasabil. Pinnaviimistlusmaterjalide lahustina on tärpentin parim oma aeglase aurustumise töttu, tänu millele pinnaviimistlusmaterjal imendub sügavale pinna sisse ja jätab ühtlase viimistluskihi. Apelsini tärpentini lisaväärtuseks on tema meeldiv lõhn.

Tuleb see Floridast. Hetkel Ameerikast Eestisse toomine peatunud seoses vahendajate 5-kordse hinnatõusuga.

www.amello.ee

MAJATOHTER.

ESPAK.

VÄRVIKESKUS.

AAPOPUKK GALLERY.


Männitärpentin.

Männitärpentin on samuti kõige puhtam kunstiturul saadaolev tärpentin. Tavaliselt kasutatakse seda puidu immutamisel. Nägin seda pudelit esimest korda Eesti Kunstiakadeemia maali osakonna 3. kursuse üliõpilase käes eile (7. september 2017), talle apelsini tärpentini lõhn ei meeldinud.

Männitärpentini saadakse männipuust, toode ei sisalda kunstlikke lisaaineid. Loodusliku tootena laguneb tärpentin looduses maapinnas olevate mikroorganismide kaasabil. Männitärpentin sobib linaõli, õlivärvi, vaha, tõrva ning teiste õlil baseeruvate toodete lahjendamiseks.

Tuleb see Rootsi kaudu Hollandist.

www.amello.ee

ESPAK.

VÄRVIKESKUS.


Vaigutärpentin.

VAIGUTÄRPENTIN ON SAADUD OKASPUU VAIGUST KUUMUTAMISE TEEL!

Soovituse sain samuti Eesti Kunstimuuseumi konservaatori Alar Nurkse käest. Olen seda ise juba aasta jagu kasutanud, kasutan seda ka kõikides oma kunstikooli gruppides. Aga mitte isegi maalimisel, vaid pintsli ja paleti pesuks. Kuna ta on kokkuvõttes odavam, kui Painting Medium – maalimisõli, siis kasutatakse seda ka maalimisel.

Maale toob Kemet RV OÜ.

Tuleb Vietnamist, vahel ka Valgevenest.

BAUHOF.


KUI TEEMAGA EDASI MINNA!

Kunstnikud kasutavad õlivärvi lahjendamiseks hoopiski maali meediumeid ja õlisid, millele lisatakse juurde võimalikult puhast tärpentini. Need on Painting Mediumi nime all kunstipoodides ja see on hoopis järgmine jutt.


Ootan tagasisidet: tel 5031750, kool@aapopukk.com.

Aapo Pukk