Tagasi    


OSKUSLIK NATUURI TABAMINE.
Vilsandil väljatulnud maalide seas on pruunika koloriidiga suuremas formaadis pilt, kus on kujutatud mõningate karikatuursete joontega
tegelasi. Aleksander Suumani kunagise maja praeguse omaniku Andres Jõeoru sõnul on tegu toona Vilsandil elanud inimestega. Ta oskab igale tegelasele lausa nime anda. Teiste seas näeb Jõeorg pildil Heino Välit,
kel käsi pikalt ees, loodukaitseala kunagist direktorit Hans Sootsi mundris jne.
Suumani poeg Imat mäletab aga, et isa tõi saarele mitmed oma teosed kaasa ja kõnealune pilt peaks pärinema 1960. aastatest. Kuuldes, kui täpselt sealsed tegelased ära tunti, arvas ta aga, et ka teist versiooni
võib uskuma jääda.

Vilsandile peidetud pildid

Kuressaare Linnateatris 25.04.- 21.06.2017

Kujundaja Aapo Pukk

Teisipäeval, 25. aprillil kl 16 avatakse Kuressaare Linnateatris näitus Aleksander Suumani Vilsandi saarel loodud piltidest. 1972. aastal ostis Suumani Sass Kopli maja Vilsandil. 1974. aastal saabus saarele elekter. 1979. aasta Jaanipäeva paiku käis Saaremaa Kunstiklubi Sassi juures maalimas.

aastal müüs ta maja uutele omanikele, kes oma üllatuseks leidsid kapi otsast üle kolmekümne Suumani teose. 40 aastat tagasi loodud teosed on seni avalikkuse eest varjul olnud. Initsiatiiv näituse tegemiseks tuligi piltide leidjatelt ja praegustelt omanikelt – Ruth ja Andres Jõeorult.

Et valgusest vestelda

Aleksander Suumani valikkogu, luulet 1957–2003

Esitlus Kuressaare Linnateatris 25. aprill kl 16.

Koostaja Tõnu Õnnepalu. 560 lk, kirjastus Ilmamaa 2017.

Seoses juubeliga ilmutab kirjastus Ilmamaa Suumani valitud luule kogumiku „Et valgusest vestelda“, luulet 1957-2003. “Pole palju neid, kes alustavad luuletamist kolmekümneviieselt, aga veel vähem on neid, kes ka seitsmekümneviieselt rütmi käest ei lase”, ütleb raamatu koostaja Tõnu Õnnepalu, kes esitab näituse avamisel ka valiku luulet. Luuleraamatut saab osta juba näituse avamisel.

„Näitus aitab meelde tuletada ühe ereda loomeisiksuse seoseid Saaremaaga ja Vilsandiga,“ lisab näituse Saaremaapoolne korraldaja, ajakirjanik ja kunstihuviline Tõnis Kipper. „Näituse ja luuleraamatu esitlusega loodame tõsta huvi nii kujutava kui ka luulekunsti ning kunstnike-loojate vastu, kel seos Saare maakonna või Kuressaare linnaga. Sündmus näitab laiemale avalikkusele Kuressaaret kui kunsti ja kultuurisõbralikku linna, mis oskab hinnata ja väärtustada olnut ning kus on loodud head tingimused ka tänastele tegijatele.”

Aleksander Suumann (1927-2003) oli eesti luuletaja ja maalikunstnik. Sündis 25. aprillil 1927 Metsakülas Avanduse vallas. Lõpetas 1958. aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi. Töötas õpetajana Rakveres ning aastast 1958 Tartu Kunstikoolis. Luuletajana debüteeris Suuman 1963. aastal kassetipõlvkonna teises luulekassetis koguga “Oh seda inimest!”, aga 1966. aastal ilmunud “Krähmukirjad” tegid temast ühe nende aastate armastatuima luuletaja, kelle loomingut on tõlgitud vene, soome, läti, leedu, kasahhi, usbeki, moldova, armeenia, gruusia ja tšehhi keelde. 2001. aastal tunnustati teda Valgetähe V klassi teenetemärgi ja 2002. aastal Kultuurkapitali kirjanduspreemiaga.

Näitus jääb avatuks 21. juunini 2017. Näituse korraldamist on toetanud Kuressaare linnavalitsus, Wris reisibüroo, Saarte Investeering OÜ, AS Saarte Liinid, Saarte Hääl, Raadio Kadi, Kuressaare linnateater ning mitmed kunsti- ja luulesõbrad.

INFO:

Tõnis Kipper, tel: 501 1433, tkipper62@gmail.com
Mart Jagomägi, tel: 551 1115, mj@ilmamaa.ee
Aapo Pukk, tel: 503 1750, aapopukk@gmail.com