Tagasi    


Tere Lemme,
Mulle meeldib. Teades su maale, näen neid visandeid ka maalilises võtmes!
Näen ka seda, et sa juba tahaks värvide peale minna, aga veel ei saa!
See on ilus kontrast õrnuse ja tugevuse vahel!
Kuidas siit edasi?
1. Mulle meeldib kõige rohkem see kõige rohkem profiilis pea.
2. Ma loovutaksin osa sellest tugevusest ja annaks selle üle pooltugevusele. Ehk teisisõnu jääb praegu mulje, et sa oled võimeline õrnaks joonistuseks ja siis kui ühele poole saad, siis otsustad teatud ülitugevaid karakterlikke tunnuseid üle rõhutada. Ja võib juhtuda, et see ülerõhutamine võib minna mõnest kohast suuremaks, kui see isik vajaks. Kokkuvõtvalt – Kui teed õrna joonistust, siis vii ta järkjärgult õrnalt tumedamaks. Praegu oleks nii nagu oleks laval kaks tegelast – üks sosistab ja teine karjub. Või teise näitena, kui kuulad raadiost professionaalse näitleja loetud kuuldemängu, siis asetseb ta hääle nivoo keskmisel kõrgusel ja ta jätab ruumi nii vaiksemaks kui tugevamaks liikumisele. Aga vahel kuuled ka raadiost mõnd sellist diktorit, et sa pead raadio tugevamaks keerama või vaiksemaks keerama!
3. Ära otsi võtit, kuidas asja edastada! Ole julgelt oskamatu, alasti ja rumal – su ainuke eesmärk saaks olla – teha teda, oma modelli, nii hästi kui suudad, nii tõeselt kui saad, nii ausalt, kui võimalik. Seejuures mõtlemata sellele, kes sina oled!
4. Jäta rohkem ruumi paberi servani.
5. Haara sisse ka ruumi heledust või tumedust!
KOGU GRUPILE!
Ma tean, et harilik pliiats on kõige halastamatum! Ma tean, et portree on kõikidest žanritest kõige raskem! Ma tean, et neid minu “nõutud” visandeid ei ole kerge teha! Aga ma soovin, et need raskused saaks enne kursust ületatud! Kui mitte ületatud, siis vähemalt läbitehtud! Kui mitte läbi tehtud, siis vähemalt harjutud! Kui mitte harjutud, siis vähemalt ei jäta me esimest ehmatust kursusele!
EI OLE PAREMAT ÕPETAJAT, KUI NATUURIST VISANDAMINE!
Parimate soovidega,
Aapo