Tagasi    


ET KURSUSEL OLEKS KERGEM, siis näitan teksti ja pildi abil kahte olulist eelvaadet värviharjutustele, millega puutume kokku nädalavahetuse kursusel Tartus:
1. Objekt SOOJAS valguses.
Alustan VALGUSALLIKA VÄRVI leidmisega.
Kuidas seda teha?
Variant 1: vaatan valgusesse ja püüan selle valguse tunde sees endale kirjeldada värve, millest see valgus koosneb. Pilk peab vahepeal korraks ja korraks ära käima ka muudel pindadel, et värvide info ajju jõuaks.
Variant 2: Võtan paksu väga valge paberi ja asetan ta valgusallikale nii lähedale kui võimalik, määran vaatluse teel valge pinna pealt, milliste arvatavate värvidega seal tegemist on. Kasutan seejuures ka väikest värviraamatut!

Seejärel määran ära valguse värvi vastandtooni, millest saab VARJU ALUSVÄRV. Objekti valgustatud külje tooni leidmist alustan VALGUSE VÄRVI KÜLLASTUNUD ASTMEST. Toone korrastan puhaste põhivärvide abil. Sooja valguse käes olevaid pindu kallutan ainult soojade põhivärvide abil. Kui toon on käes, siis kontrollin seda veel värvilabidakesega! Seejärel tulevad käiku kõik need pinnad, mis on objektist väljaspool, aga oma refleksidega nad mõjutavad meie objekti, siin kasutan juba kõiki põhitoone: nii sooje, kui külmi!

2. Objekt KÜLMAS valguses. Alustan samamoodi VALGUSALLIKA VÄRVI leidmisega. Seejärel määran valguse värvi vastandtooni. Seda ma saan teha värviringi abil või kannan leitud värvi üle fotomaailma ja pööran ta digitaalselt vastandvärviks (sama kehtib ka eelmise harjutuse “sooja valguse käes oleva objekti” kohta). Olles kätte saanud objekti valguse ja varju alusvärvi, hakkan ma neid silma järgi kallutama kõigepealt puhaste põhivärvide abil. Kui ma olen külmas valgustatud pinnas, siis on abivahenditeks ainult külmad põhivärvid ja kui ma olen soojas varjus, siis ainult soojad põhivärvid. Valguse varju piiril kasutan mõlemaid põhivärve!

Kui kõik see on läbi tehtud, siis on palett täis võrratuid toone, mu enese “pill” on häälestatud ja võin juba vabalt kõik reeglid lahti lasta ning tegeleda ainult tundega, mille nimi on: “NÄEN-MAALIN”.
Kui pilt kinni jookseb või ma ise ära kukun, siis tuleb jällegi mõni koht üle häälestada!